Интернет журныл о промышленности в Украине

Урок фізики в 7-му класі по темі: "Щільність речовини"

розділи: фізика

цілі:

  • освітні: сформувати загальні уявлення про щільність речовини, ознайомити учнів з експериментом, результат якого дозволяє зробити висновок;
  • розвиваючі: продовжити формування вмінь робити висновки і узагальнення, виявляти в побуті і техніці досліджуване поняття, а також розвиток інтелектуальних здібностей учнів;
  • виховні: показати значення досвідчених фактів, продовжити виховання ставлення до фізики як до експериментальної науки.

Тип розглянутого уроку: вивчення нового матеріалу.

Форми навчання: бесіда, розповідь, фронтальні лабораторні роботи, обговорення демонстрації.

Обладнання: тіла різної маси однакового обсягу, тіла однакової маси різного об'єму, вода, спирт, Мензурка, ваги, дерев'яні бруски, тіла неправильної форми, кубик 1см3, ареометр.

план уроку

  1. Повторення раніше засвоєних знань.
  2. Мотивація навчальної роботи.
  3. Демонстрація дослідів.
  4. Висновки, що випливають з експериментів.
  5. Розвиток отриманої інформації.
  6. Щільність речовини.
  7. Рішення задач (закріплення).
  8. Підведення підсумків.

Хід уроку.

1. Оргмомент.

Почнемо наш сьогоднішній урок з повторення раніше вивченого.

  1. Записати формулу руху і назвати входять величини і одиниці вимірювання.
  2. Як визначити масу тіла?
  3. Які речовини ви знаєте?
  4. Які у них властивості?
  5. Яку форму мають дані тіла і як знайти їх обсяг?
  • Прямокутний паралелепіпед (V = abc);
  • Тіло неправильної форми (за допомогою мензурки).

А тепер послухаємо легенду про історію, яка сталася з давньогрецьким вченим Архімедом. Одного разу цар Герон доручив Архімеда дізнатися, з чого зроблена корона: з чистого золота або в ній є домішки більш дешевих металів.

Допоможемо Архімеда вирішити задачу?

Чи зможемо ми зараз відповісти, з чого зроблена корона? Що для цього потрібно знати? Ми підійшли до вивчення нової теми, тобто дізнаємося ще про одну фізичної величиною. Назва зашифровано тут: НОТСЛОПТЬ. (Оголошується мета уроку.)

Звернемося до дослідів.

1) Беремо ваги важелів. Врівноважити. На чашках ваг тіла різного об'єму, але однакової маси. Обсяги різні, але маси однакові.

2) Беремо тіла однакового обсягу, але різної маси.

Питання до учнів: Чому так виходить? Від чого це залежить? (Учні роблять висновок - залежить від роду речовини.)

3) На чашках ваг 2 мензурки, маси яких дорівнюють. Наллємо однакову кількість рідини - в одну спирт, в іншу - воду. Питання до учнів: що помічаємо? (Учні відповідають, що Мензурка зі спиртом легше.) Робимо висновок: ці досліди підтверджують, що маса в одиниці об'єму залежить від роду речовини. Маса 1см3 речовини може служити характеристикою речовини. Цю фізичну величину називають (подивіться на назву теми і розшифруйте його) щільність і знайти її можна за формулою

Цю фізичну величину називають (подивіться на назву теми і розшифруйте його) щільність і знайти її можна за формулою

Демонструється кубик 1см3. Питання до учнів: як зрозуміти, наскільки багато це чи мало? Переходимо до знайомства з таблицею щільності, в якій знаходимо щільність речовини, з якого зроблений кубик. Вводимо одиницю щільності г / см3.

Переходимо до закріплення застосування формули на практиці.

Знайдемо щільність дерев'яних брусків, що лежать на ваших столах, зробивши необхідні вимірювання (вимірюємо масу і об'єм тіла). Записуємо на дошці отримані значення щільності першого і другого ряду. Робимо висновок: значення щільності, отримані учнями першого ряду і учнями другого ряду, однакові. Це говорить про те, що бруски кожного ряду були виготовлені з одного і того ж матеріалу.

А як бути з тілами неправильної форми? (Відповідь учнів - обсяг можна знайти за допомогою мензурки.)

Існують прилади, за допомогою яких визначають щільність речовини. Демонструємо один з них: ареометр - це прилад для вимірювання щільності рідини (наприклад, щільність розчину в акумуляторі).

Переходимо до вирішення завдань.

1. Що означає запис: щільність граніту 2600кг / м3?

2. Маса 10см3железа 78 м Чому дорівнює щільність заліза?

3. Три бруска - залізний, алюмінієвий, дерев'яний мають однакові обсяги. Визначте, який з них має найбільшу масу, найменшу масу. Чому?

4. У дві посудини хочуть налити однакові маси різних рідин: води і міцного солоного розчину. Як ви думаєте, для якої рідини потрібно взяти більшу посудину?

5. А тепер допоможіть Архімеда вирішити задачу.

Для підведення підсумків вирішимо кросворд.

Для підведення підсумків вирішимо кросворд

  1. Залежність маси в одиниці об'єму (щільність).
  2. Місцезнаходження підказки (таблиця).
  3. Еталон маси (кілограм).
  4. Фізична величина, що характеризує рух (швидкість).
  5. Величина, необхідна для знаходження щільності (обсяг).

Дайте відповідь на питання:

  1. Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
  2. Про яку фізичної величиною, яка може служити однією з характеристик речовини, ми говорили?

Організація роботи вдома:

  1. Прочитати за підручником С.В.Громова §9 і відповісти на питання в кінці параграфа.
  2. Вивчити опорну схему "Щільність речовини". ( додаток )

література

  1. Фізика 7 кл. С.В.Громов, Н.А. Родина, М., Просвітництво, 2000 р.
  2. Перевірка знань учнів з фізики (6-7 клас)
  3. Урок фізики в сучасній школі. Творчий про пошук вчителів. Укладач Е.М.Браверман під редакцією В.Г.Разумовского, М., Просвітництво, 1993 р.

22.11.2005

Як визначити масу тіла?
Які речовини ви знаєте?
Які у них властивості?
Яку форму мають дані тіла і як знайти їх обсяг?
Допоможемо Архімеда вирішити задачу?
Чи зможемо ми зараз відповісти, з чого зроблена корона?
Що для цього потрібно знати?
Питання до учнів: Чому так виходить?
Від чого це залежить?
А як бути з тілами неправильної форми?