Интернет журныл о промышленности в Украине

Таймень (Hucho)

Таймень (лат. Hucho) - рід великих лососевих риб. У дрібних екземплярів на боках тіла 8-10 темних поперечних смуг, звичайні дрібні х-образні і підлозі місячні темні цятки. Під час нересту тіло мідно-червоне. Поширений широко, майже у всіх великих річках і озерах Сибіру і Далекого Сходу, також на Алтаї, напр .: в річках Бухтарма, Курчум. Як і інші лососеві, таймень хижак, досягає 1 м і більше довжини і 60 кг ваги. Повідомляється, що в 1943 році в мережу на котові попався таймень вагою в 105 кг і довжиною 210 см. Живуть таймені довше інших лососевих: вік тайменя, спійманого в 1944 в Єнісеї, поблизу від Красноярська, визначили в 55 років. Вага його був 56 кг.

Існує також таймень сахалінський (Hucho perryi) - єдиний прохідний вид в роді таймені. Мешкає в Японському морі, входить на нерест в річки Хоккайдо, Сахаліну і Примор'я.
Існує також таймень сахалінський (Hucho perryi) - єдиний прохідний вид в роді таймені

Таймень - хижак, ідеально пристосований для вбивства. У великого тайменя немає в річці конкурентів. Але щоб прогодувати себе, йому доводиться постійно полювати. І він це робить вельми спритно. Одного разу, розкриваючи сокирою спійманого (в цей раз не мною) тайменя, я вийняв з шлунка три штуки кети вагою кілограма по 4-5 кожна. Уявляєте, що це була за тварина, здатна плавати, несучи в шлунку 15 кілограмів видобутку ?! Шкода, що в той раз не вдалося зважити того тайменя - думаю, що було б добрих сто кілограмів. Я допоміг його витягнути з мережі двом евенка. Таймень, мабуть, сидів там давно, вимотався і опору не чинив. У мережі він застряг тільки однієї кришкою зябра, і тому діяти треба було обережно. За допомогу мені дозволили взяти з нього шлунок, який вважається ласощами. Ось і довелося попрацювати сокирою. До слова, коли розкриваються великих тайменів, в їхніх шлунках виявляєш дивні предмети - великі камені, шматки кори, палиці. Не знаю вже точно, що змушує тайменя тягати всередині себе ці тяжкості, але є, правда, тут у мене пара здогадок. Палиці він, мабуть, вистачає вночі, плутаючи їх з чимось живим, пливли по поверхні. Ну а камені, швидше за все, захоплює випадково, коли у дна атакує здобич.
Повторю, таймень ідеальний хижак - великий, що не знає конкуренції господар водойми, який зовсім не вважає своєю здобиччю одних тільки риб. Він пожирає перепливають річку мишей, білок, щурів ... Навіть собак, не кажучи вже про гусей і качок. До речі, на цій його здатності хапати рухаються по поверхні води предмети і заснована найцікавіша - нічна - рибалка «на миша», про яку я детально розповім.

При всій своїй агресивності і при відсутності конкуренції в річці, де він мешкає, таймень дуже, якщо можна так висловитися, ніжне створіння, і знищити його не представляє складності. Перш за все, як і харіус, жити він може тільки в чистій воді. Чи не бувши цінності як промисел - великий таймень ніколи не пересувається в зграї, живе майже завжди на самоті або парами в ямах, під перекатами або в глибоких протоках - він виявився дуже вразливий для звичайного спінінгіста. Підводить рибу все та ж жадібність ...
Таймень риба велика, навіть дуже велика, і відповідно до законів природи має потребу у великій кількості їжі. Чим більше екземпляр риби, тим вище вимога до кормової бази. І ще - кількість енергії витраченої на полювання за здобиччю не повинно перевищувати кількість енергії отриманої з видобутку. Власне на цій нехитрій арифметиці базується вся складна картина сучасного поширення та поведінки цих риб. Там, де є великі запаси дрібних видів лососевих - харіуса, різних видів сигів, а на далекому сході прохідних лососів, повинен бути таймень. Там де концентрується потенційна здобич у перешкод у вигляді, порогів, вирів, підводних гряд, різких перепадів глибин, повинен бути таймень. І ще помічено, якщо є на річці що небудь видатне і красиве - великий поріг, скельні оголення, плесо, стрілка з косою в районі впадання найбільшого припливу, бездонна яма або що ні будь подібне, то тут теж повинен бути таймень. Якось так виходить - риба ця пов'язана з красою. І рибалка на тайменя красиве заняття.

Найвідоміші сучасні райони проживання великих екземплярів цієї риби басейн Єнісею, басейн озера Байкал, басейн Олени і басейн Амура. Причому в Амурі і його притоках великий таймень зберігся в основному на території Монголії в верхів'ях Халхін-Гола і Онона. Там же в Монголії дуже перспективним, для пошуків трофейної риби, є річка Шішхід-Гол. Це найдовший приплив з річок утворюють верхній Єнісей, тому його можна вважати початком великої сибірської річки. На кордоні Росії і Монголії Шішхід-Гол утворює довгий 80 км каньйон, практично не відвідуваний ніким крім рідкісних сплавних груп туристів водників, а бічні його притоки в цьому районі так і зовсім закриті для людей місця - це царство тайменя збереглося в незмінному вигляді з давніх часів . Більш північні райони Саян та інших гірських систем півдня Сибіру, ​​на жаль, вже щільно освоєні людиною і тому дуже великого тайменя тут немає. А навколо великих міст - Іркутка, Красноярська, Улан-уде, Якутська, Мирного і т.д. на сотні кілометрів таймень і як вид відсутній. Дуже погано довелося цій рибі в золотоносних районах Сибіру - на річках півдня Енисейско - Ленського вододілу і Магаданської області. Тут не тільки його винищували фізично, а й змінили саму середовище проживання риби. Тепер, навіть в покинутих артілями місцях, процесу відновлення популяції цих риб не спостерігається або йде дуже повільно.

Чим далі на північ, тим таймені краще - любить він холодні чисті і швидкі північні річки. Температура і багатство води киснем визначають ступінь придатності водойми для проживання риб. Але в цьому процесі є серйозні географічні обмеження, на північ від полярного кола тайменя стає менше і менше і навіть в зовсім необжитих людиною районах узбережжя Льодовитого океану цієї риби вже немає. В умовах короткого полярного сезону відкритої води, місяць другий і все, таймень не може встигнути накопичити жиру необхідного для зимівлі. Та й кормова база тут в річках для великих хижаків поганенька, успішно може існувати тільки арктичний голець прохідна риби нагулюєш в основному в море і в річки йде на нерест. Таймень до солоній воді пристосуватися так і не зміг.

Найвідоміші в північних районах місця, де тайменя багато, в тому числі і трофейного, знаходяться у віддалених і важкодоступних місцях Якутії і Евенкії. Причому є майже в будь-яких річках, але вважає за краще водойми протяжністю 400 - 600 км, є така народна мудрість у великих річках і таймень крупніше. З будь-якого правила є винятки, і існує цілий ряд достовірних історій про літні скупчення великих 30 кг рибин в малих річках на зовсім непримітних місцях. У таких випадках таймені просто стали заручниками свого інстинкту вибирати завжди найхолоднішу воду. У період катастрофічної літньої спеки, що властиво більшості районів центральної Сибіру, ​​різкого підйому температури і падіння рівня води в річках у тайменя включається захисний механізм. Риба визначає, звідки віє холодком, а це найчастіше йде з верхів'їв, і спрямовується туди. Джерелом такого обману служать джерела на дні і води талих боліт на вічній мерзлоті. Якщо риба не може піднята в приплив то, все одно буде триматися в районі гирла холодного струмка. На цій любові до холодної води побудований оригінальний місцевий метод лову тайменя. Рибалка піднімається вгору по великому притоку Єнісею або Олени, наприклад який не будь Бахтов, і зупиняючись у гирла річок і струмків міряє температуру води в основному руслі і бічному припливі, найчастіше досить просто опустити руку за борт в тому і в іншому місці. Якщо різниця значна - варто зупинитися і залишати спінінг, якщо немає, то краще не витрачати час даремно. Час для такого полювання кінець паводку, початок літа. Саме полювання, так як часто для швидкого виведення великого тайменя місцеве населення використовує простий прийом - як тільки риба здалася над водою в неї стріляють з рушниці, або дрібнокаліберної гвинтівки. А в Бурятії на річках притоках Амура, тайменів стріляють в період нересту, коли пари риб залишаються деякий час в районі гнізд з ікрою, і добре помітні на неглибоких галечникових ділянках русла, де власне і відбувається процес розмноження. Звичайно нічого спільного зі справжньою спортивною риболовлею ці невигадливі промисли не має, і тим більше дивно чути про рекомендації такого роду способів виведення риби з вуст людей називають себе досвідченими таймешатнікамі і знавцями тайговій життя. Все це чистої води вбивство красивою сильною і рідкісної риби.

Список маршрутів нашого клубу по Красноярському краю за посиланням: Риболовля в Красноярському краї. Сплав за таймені в Красноярському краї .

Уявляєте, що це була за тварина, здатна плавати, несучи в шлунку 15 кілограмів видобутку ?